REALITYWORKS

Od stycznia 2019r. w naszym Ośrodku realizujemy program zapobiegania wczesnemu rodzicielstwu, przy użyciu symulatorów Realityworks.

 

Przed rozpoczęciem programu wszyscy Wychowawcy zostali przygotowani i przeszkoleni do tego nowego, odpowiedzialnego zadania przez panie Agnieszkę Sikorę i Małgorzatę Sabalską z Fundacji Po Drugie http://podrugie.pl/

Dodatkowo, bardzo ciekawe warsztaty profilaktyczne odbyły się dla naszych Wychowanków – prowadzące wykorzystały niesamowite narzędzia edukacyjne!

Przy pomocy specjalnych okularów mogliśmy przekonać się, jak czuje się człowiek pod wpływem alkoholu, jak trudno jest wtedy cokolwiek zrobić – na przykład przewinąć niemowlę.

Mogliśmy dotknąć i zobaczyć lalkę z syndromem FAS, uzależnioną od narkotyków i z syndromem dziecka potrząsanego.

Przymierzaliśmy „ciążowy brzuch” – pozwala to odczuć jego ciężar, bolący kręgosłup, ucisk żeber…

 

Lalki mamy dwie – dziewczynkę i chłopca. Wychowankowie opiekują się jedną z nich przez 3 doby, jak prawdziwym dzieckiem

Trzeba reagować na płacz, karmić, przewijać, wstawać w nocy, rezygnować z niektórych „przyjemności” na rzecz opieki nad dzieckiem… Jak w prawdziwym życiu!

Chcemy, żeby nasi Wychowankowie sami doświadczyli, jak to jest, kiedy jest się odpowiedzialnym za innego człowieka, kiedy trzeba mu się całkowicie poświęcić i oddać swój czas i uwagę.

Pokazujemy, że rodzicielstwo to wspaniała sprawa – ale wtedy, kiedy już jesteśmy dorośli.